Půjčky a úvěry jsou druhem finanční služby, kdy je věřitel za ní odměněn ve formě úroků. V době hospodářské konjunktury by se dalo předpokládat, že lidé více vydělávají, a že nakupují zboží ze svých úspor, ale opak je pravdou.
Nárůst obliby půjček
Konec hospodářské krize a počínající konjunktura v Evropě i v České republice s sebou přinesla fenomenální nárůst zájmu o půjčky a úvěry. Ten začal nabírat na intenzitě zhruba od roku 2013 a již za tři roky se počet zadlužených jednotlivců i domácností ztrojnásobil. Koncem roku 2016 statistiky uvedly, že v Česku peníze dluží více než 30 procent lidí. Další třetina reálně o půjčce uvažuje .
Více než 65 procent dospělých lidí v naší zemi považuje žít na dluh za naprosto přirozený jev. Zda to nějakým způsobem souvisí i s faktem, že celorepublikový státní dluh již přesáhl dva biliony korun, statistiky neuvádí.
Na co si lidé půjčují
Na cokoliv. A to doslova. A mohou to být i bizarní situace, např. na nákup vánočních dárků, na cestu kolem světa, na vysněnou dovolenou u moře, na potápěčský výcvik, dokonce i na měsíční předplatné erotických služeb.
Většinou však jde o záležitosti seriózní, např. zakoupení vybavení domácnosti, na rekonstrukci bytu či domu, leasing pro pořízení automobilu, na výrobní prostředky pro podnikatele. Nejčastěji jde však o hypoteční úvěry pro zajištění vlastního bydlení.
Co se týče vzdělání a životního rozhledu, dá se předpokládat, že se zadlužují spíše lidé se základním vzděláním, ale není tomu tak. Vzdělání není v tomto ohledu rozhodující, převažují dokonce zadlužení vysokoškoláci, a to zejména v případě hypotéky. Lidé s výučním listem, nebo bez vzdělání naopak častěji navštěvují poskytovatele nebankovní, kteří nabízí úvěry rychleji a snazší cestou, i za cenu vyšších úrokových sazeb. Za půjčku lze však považovat i kontokorent na běžném bankovním účtu, těchto služeb využívá téměř polovina obyvatel Česka.