Veškerá rostlinná olejnatá semínka a ořechy obsahují látky, které jsou potřebné k tomu, aby nová rostlinka začala klíčit a mohla se pevně zakořenit v zemi. Pro tyto první dny počáteční fáze nového růstu je nutné mít k dispozici koncentrovaný zdroj živin a ty jsou právě ukryté uvnitř skořápek nebo ochranného obalu semínek.
Antioxidační aktivita
Ořechy a semena jsou zároveň přirozenou potravou pro člověka i některé zvířecí druhy, organismus ptáků a savců je přizpůsoben k tomu, aby z těchto zdrojů všechny živiny mohl čerpat. Jsou k tomu potřebné enzymy, které jednotlivé složky umožňují efektivně využít.
Kromě enzymů jsou zapotřebí i antioxidanty, které brání oxidaci tělesných buněk, a umožňují jejich výživu a regenerační obnovu. Tento přirozený proces je nekonečným řetězem neustálé proměny látek a umožňuje nám nejen přežít, ale i myslet, pohybovat se a tvořit svou vlastní realitu. Antioxidanty jsou také zásadní jako prevence proti vzniku nádorového bujení.
Co obsahují mandle
Proč bychom měli mandle zařadit do svého každodenního jídelníčku? Mandle spolu s ostatními druhy ořechů obsahují vitamíny skupiny B, zdravé tuky v podobě nenasycených mastných kyselin, vlákninu, vitamín E a minerální látky – hořčík, vápník, železo, selen, měď, zinek, mangan a některé další prvky ve stopovém množství.
Velmi významná je antioxidační aktivita veškerých ořechů a olejnatých semínek, tedy i plodů mandlovníku. Způsobují ji tzv. flavonoidy, což jsou základní složky rostlinné stravy, obsažené i v ovoci, zelenině, v květech a tělech rostlin, ovšem právě mandle a ořechy jich obsahují velmi velké množství.
A tak ať už konzumujete mandle 1 kg https://www.nakliceno.cz/mandle/mandle-neloupane-bio-1000g/ve formě přirozené, vyloupané či nevyloupané, anebo v podobě mandlového mléka nebo krému, vězte, že své tělo zásobujete prospěšnými látkami. Mají pozitivní vliv na nervovou soustavu, činnost mozku a dalších vnitřních orgánů, jako jsou ledviny, srdce, slinivka, slezina, játra, žaludek a střevní systém.