Kniha není autorovou prvotinou – již předtím vydal romány Tma a Strach. Jeho tvorba vždycky byla na hranici mezi thrillerem a horrorem, nyní ale vyděsil všechny své čtenáře natolik, že se kniha téměř okamžitě stala světovým fenoménem.
Už ze samotného vzniku této knihy přechází mráz po zádech. Autor dodnes tvrdí, že po vydání jeho prvního románu ho přes internet kontaktoval člověk, který chtěl, aby zpracoval jeho životní příběh – a on souhlasil. Tato kniha má být finální produkt jejich snažení.
Ve skutečnosti nikdo nemůže popřít, že je kniha inspirovaná skutečnou událostí, ale zda – li je Karikovo tvrzení pravdivé se můžeme jen dohadovat.
Příběh pojednává o slovenském pohoří Tribeč, jehož existence je opředena tajemnými pověstmi. Již dvě století tu beze stopy mizí lidé, a nikdo nikdy nepřišel na vysvětlení této zvláštní skutečnosti. Jde o takový Bermundský trojúhelník Slovenska. Hlavní hrdina, Igor, se na základě spisů jistého doktora, který vyšetřoval jednoho z mála lidí, co se z Tribeče vrátili, rozhodne absolvovat děsivou a vyčerpávající cestu do srdce těchto hor, spolu s nesourodou hrstkou přátel, badatelů a výzkumníků.
Ač samotná kniha je velmi dobře napsaná, jejím hlavním lákadlem je stále nejistota čtenářů, zda – li se jedná o opravdový příběh. Autor záměrně mlží a lidé se dohadují: opravdu ho Igor kontaktoval, aby mu pověděl o svém dobrodružství, nebo šlo jen o výplod autorovi mysli, inspirovaný záhadou Tribečského pohoří?
Názory na knihu jsou roztříštěné – jedna část čtenářů jí miluje a považuje ji za vrchol slovenské literatury, druhá část tvrdí, že autorův styl je nudný, suchý a těží pouze z děsivé pověsti. Nikdo ale nemůže popřít, že román získal obrovskou popularitu nejen u nás, ale i v zahraničí.
Podle knihy byl na Slovensku také natočen mysteriózní horror nesoucí stejný název jako tento román. Bohužel se netěšil příliš velkému úspěchu – snad to Josefa Kariku nezastaví a brzy se dočkáme další knihy. A kdo ví, třeba se jednou dozvíme, jak to s tajemným Tribečem doopravdy bylo.