Jestliže jste člověkem kreativním, a navíc i šikovným, pak máte možná na zahradě nebo i doma zajímavý a netradiční nábytek. Zejména, pokud si rádi a často objednáváte zboží z nějakého zásilkového obchodu. Pak se vám totiž doma hromadí transportní pomůcky. Tou nejpoužívanější, a tudíž nejznámější, je určitě paleta, která je značena mezinárodním označením EUR.
- Tento znak je zavazující v tom, že jeho nositelka musí mít přesně dané rozměry, stanovené předpisy Mezinárodní železniční unie (UIC) a také European Pallet Association (EPAL).
Předpisy se týkají v podstatě všech součástí, které se na této konstrukci nacházejí.
- Rozměry jsou přesně dané a mají být 1200 x 800 x 144 mm.
- Což je délka – výška – šířka.
- Plocha paletyje 0,96 metrů čtverečních.
Jednotlivé díly jsou spojené speciálními hřebíky, kterých je sedmdesát osm. Jediné, v čem se jednotlivé kusy mohou lišit, je jejich hmotnost neboli váha. Ta se pohybuje přibližně od dvaceti do dvaceti čtyř kilogramů. Záleží na vlhkosti dřeva.
Všechny pomůcky perfektně spolupracují
Právě proto, aby se převážení zboží co nejvíce usnadnilo, je zapotřebí i v ostatních náležitostech naprosté přesnosti.
- Přesně definováno je i umístění jednotlivých hřebíků.
- Nosnost europalet je maximálně tisíc pět set kilogramů.
- Stohování je dovoleno nejvýše tří těchto podložek na sebe.
Přesně dané rozměry i konstrukční řešení jsou výhodou i při manipulaci v různých skladech. Tam není problém jejich převážení pomocí vysokozdvižného vozíku nebo vozíku paletového. A jak vlastně tyto přepravní plošiny přišly ke svým přesným rozměrům? Získaly je od rozměrů železničních vagónů. To, že jsou všechny europalety stejných rozměrů, je výhodné i v tom, že se dají opětovně vykupovat. Některé provozovny dokonce vykupují i ty poškozené. Po dohodě je možné odkoupit i atypické přepravní podložky.