V roce 2015 ještě celých deset procent domácností běžně používalo klasické vláknové žárovky. Na počátku roku 2018 se tento počet výrazně snížil, ale stále jsou mezi námi lidé, kteří něco takového považují za reklamní trik, podvod, úmysl, jak vydělat na hlouposti lidí.
Tentokrát skutečně nejde o hloupost. O byznys částečně ano, ale to také souvisí s komplikovanou výrobou těchto světelných zdrojů. Výroba je sice náročnější, tomu také odpovídá cena žárovek, ovšem poměr cena/výkon je vynikající. Zní to jako reklamní klišé, ovšem řada z nás se již přesvědčila, že tomu tak není. Ostatně, nemá smysl někoho přesvědčovat argumenty, stačí se informovat někde, kde už takové žárovky běžně svítí. Např. ve firmách, v marketech, a v mnoha domácnostech.
Cena versus životnost a spotřeba energie
Jak už bylo řečeno, výrobní náklady jsou poměrně vysoké a tomu odpovídá cena konečného produktu. Ten však přináší ve srovnání s vláknovou žárovkou úsporu elektrické energie řádově ve stokorunách ročně, přičemž životnost takového zdroje je kolem 20 tisíc hodin. Průměrně vám diodová žárovka vydrží přibližně 5 let a úsporou elektřiny se zaplatí již za necelý rok.
Nepřirozené světelné spektrum
Tím se vyznačují úsporné zářivky, které jsou plněny vzácnými plyny. Světelné spektrum moderních LED žárovek naopak odpovídá teplotě světla, které vydává klasická edisonová vláknovka. Tedy 2700 Kelvinů. Mohou se však vyrábět i s vyšší teplotou v rozmezí od 3500 do 5000 K, která se blíží studenému bílému světlu. To je vhodnější pro práci než pro relaxaci, takovou žárovku užijete např. na osvětlení v dílně, nebo u pracovního stolu, zatímco teplejší barvy jsou vhodné spíš do obývacího pokoje, nebo do ložnic.
Pomalý náběh a blikání
Ten se týká skutečně jen úsporných zářivek a žárovek. Diodová světla nabíhají okamžitě na plný světelný výkon, a navíc vůbec neblikají.
Obsah jedovatých a nebezpečných látek
Tím se opět vyznačují úsporné zdroje světla na bázi vzácných plynů. Obsahují totiž rtuť. V diodových žárovkách nic takového obsaženo není, a navíc jsou dobře recyklovatelné, což o klasických úsporkách a zářivkách říci nelze. Diodové žárovky, které již dosloužily, ukládejte do kontejneru s elektroodpadem, nevhazujte jej tedy do boxů pro nebezpečný odpad.