Je složité říkat vždycky za každou cenu pravdu a vždy být upřímný, když ne vždy je pravda to, co by mělo dítě slyšet. Jaké jsou situace, kdy by rodiče skutečně měli pravdu zatajit a trochu upravit, nebo o ní vyloženě zalhat?
Přehnaná zvědavost
– Kde se berou děti?
– Co jste to s maminkou dělali v posteli?
A podobné otázky jsou noční můrou každého rodiče. Jenže jak na to takovému tříletému dítěti odpovědět? Tady je lepší jednoduše počkat, až bude dítě vyzrálejší, aby pochopilo, co mu vlastně budete vysvětlovat. Pravda vyžaduje trošku vyspělejší uvažování.
Nehodící se kousek oblečení?
Nejčastěji vás tím častují babičky a tetičky. Svetříček, pyžámko, tričko, které byste nejraději vyhodili z ona, protože takový kýč skutečně není něco, co byste svému dítěti chtěli obléknout. Jenomže řekněte to své tchyni…! Ani omylem. Místo toho vychválíte krásný kousek oblečení, poděkujete a budete se rozplývat, jak je to skvělý kousek. Berte to tak, že dítě učíte etice – upřímnost se zde rozhodně nedoporučuje. Kdo to má potom poslouchat.
První kreativní výtvory
· Obrázky
· Kousky z keramiky nebo plastelíny
· Nejrůznější rukodělné výtvory
Většinou, ruku na srdce, nemáte nejmenší tušení, co se na obrázku vyskytuje, nebo co má to umělecké dílo představovat. Ale v zájmu věci a podpory svého milovaného potomka budete všechno chválit, jako by to bylo dílo minimálně Van Gogha.
Tahle dobrota není pro děti, je moc pálivá!
Všichni to známe. Dítěti se líbí obal, hned v obchodě ztropí scénu, že to chce. Jak ho od toho odradit? Povíme mu malou lež: není to pro děti, protože je to pálivé/hořké. S tím se nedá nic dělat, pro děti to není zdravé, a jak jinak se vyhnout nekonečnému kolotoči otázek „proč to nemůžu mít“. Přece jenom máte pouze jedny nervy a ty si musíte šetřit. Zvlášť pokud neplánujete jenom jednoho potomka.