Mnoho mladých lidí obory ze středních odborných učilišť pohrdá. Tvrdí, že už to není to, co bývávalo, že se na takzvané ušáky dostane každý, tudíž dokonce ztrácí úroveň. Pravda je však naprosto jiná. V České republice se hromadí počet lidí, kteří mají vysokou školu a tituly, ovšem malířů, sklářů, zedníků či pekařů je v každém městě opravdu málo. Jaké jsou výhody středních učilišť a proč se na ně hlásí čím dál tím méně studentů?
Po škole můžete začít pracovat
Úplně první si uvedeme absolutně největší výhodu středních odborných učilišť. Je to okamžitá možnost začít pracovat, založit si svou vlastní firmu a být si vlastním pánem zhruba po třech letech studia. Toto Vám například gymnázium nenabídne. Gymnaziální studenti mají pouze maturitu a to je vše. Poté se musí hlásit na vysoké školy, kde je čeká dalších čtyři až šest let studia. Až poté se mohou ucházet o práci, zatímco Vy už zhruba šest let pracujete.
Vysoká šance uplatnění
Vysokoškolské vzdělání má kde kdo. Jak si ale vysokoškoláci sami poradí například s okováním plotu, nebo jak si doma zavedou elektřinu? Potřebují k tomu odborně vzdělané lidi, po kterých je dnes obrovská poptávka. Obzvláště obory jako kameník, truhlář nebo pokrývač jsou dnes u nás velmi málo zastoupeny.
Proč se na SOŠ hlásí čím dál méně studentů?
Roli může hrát s největší pravděpodobností ambiciózní povaha rodičů, kteří nechtějí, aby jejich dítě bylo ,,jen“ kuchařem nebo kadeřnicí. A tak ženou své děti, které bohužel známkami nemají na vysokoškolské vzdělání, na střední školy, kde stěží prolézají a nakonec neodmaturují, to znamená, že jim celé čtyři roky rodiče vzali. Je tedy dobré promyslet si, zda chcete, aby Vaše ratolest byla pětistým šedesátým pátým ekonomem ve Vašem městě, nebo zda si bude slušně vydělávat jako malíř, po kterých je ohromná sháňka.