Takovéto nesnáze často majitelům domů a jiného majetku způsobí velké škody. Ti pak musí řešit opravy, zatopené sklepy, poškozené střechy a spoustu jiných věcí. Tyto škody se mohou pohybovat v řádech desítek tisíc korun až do milionu.
– Při povodních a záplavách se škody pohybují okolo 150 tisíc korun. U krupobití jde o 45 tisíc korun. U vichřice průměrně 29 tisíc korun.
– Pojistit si nemovitosti a domácnost je v takovýchto případech základ. Pojištění kryje škody způsobené vichřicí, úderem blesku, krupobitím a požárem. Poté co ke škodě dojde, je nutné informovat pojišťovnu o způsobené škodě. Telefonicky, osobní návštěvou nebo vyplněním formuláře na jejich stránkách.
– Způsobenou škodu si co nejdříve vyfoťte a zašlete spolu s osobními údaji, číslem pojistné smlouvy a také s číslem účtu na pojišťovnu.
– Je třeba uvést, kdy ke škodě došlo, v jakém rozsahu a na jakém majetku se stala. Připravte si také smlouvu prokazující vlastnictví poškozeného majetku.
– Likvidátor, kterého pojišťovna pošle pak na základě informací a dokumentů od Vás vyhodnotí cenu škody. Než likvidátor na místo dorazí, neměly byste následky způsobené počasím odklízet. Někdy to ale jinak nejde. To je nutné v případě, že na střechu padnul strom a nadále hodně prší. Pak se musí vše rychle nafotit, odklidit a zajistit střechu plachtou aby do domu dále nezatékalo a nevznikala tak další škoda na majetku. Dobré je si zapsat náklady na odklízení poškozeného majetku.
– Pokud si nevíte rady jak správně postupovat, obraťte se na asistenční službu, která zkušeně a bezplatně poradí. Bývá to zahrnuto v ceně pojištění majetku.
– Když řádí povodně a záplavy je třeba kromě již zmíněných potřebných informací zapsat i seznam veškerých věcí, které voda poškodila a odnesla. Seznam pokud možno co nejobsáhlejší, který bude zahrnovat i hodnotu a stáří věcí. Nebojte se zapsat do seznamu i knihy a třeba i nádobí. Likvidátora bude zajímat, do jaké výše sahala voda nebo množství naplaveného bahna.