Nevíte co s ovocem? Nechte ho zkvasit na víno!


V létě máme k dispozici nespočet druhů ovoce, ale ne vždy se nám díky velkému množství podaří ho i spotřebovat. Pokud máte rádi domácí víno, ale nejste vinaři, můžete se inspirovat v procesu kvašení, díky kterému se z vaší odrůdy stane dobré domácí víno.
červený rybíz.jpg

Jaké druhy ovoce jsou nejvhodnější?

Na kvašení je nejlépe využít ovoce, které má malé plody. Mezi ně patří ostružiny, maliny nebo rybíz, ze kterého lze udělat skutečně vynikající nápoj. Sezóna se už blíží, a tak máte dost času na to natrhat si je a připravit z nich víno, které ocení i vaši známí.

Proces, který i toto víno vyžaduje

Je nutné zdůraznit, že tento druh vína se podstatně liší od výroby vína z hroznů. A také má i jinou chuť, co ale na kvalitě tohoto druhu nápoje nevadí. Budete potřebovat velký demižon, do kterého pak vaše víno dáte. Proces jeho výroby je snadný a zahrnuje jen ovoce (dle vašeho výběru a chuti) a cukr. I ten si můžete dávkovat dle libosti a toho, jak moc máte rádi sladkost vína. Ovoce s cukrem důkladně povaříte a následně scedíte přes nějaké sítko (v nejlepším případě plátýnko nebo záclonu). Šťávu tak nalijete do demižonu a zabezpečíte do něho přísun vzduchu pomocí kvasné rourky. Pak už necháte vašemu vínu dostatek času, který bude víno potřebovat k tomu, aby se důkladně zkvasilo.
Jedná se přibližně o dva měsíce kvašení, kdy musí víno začít po dvou týdnech přes kvasnou rourku pomalu probublávat. Tak poznáte, že jde vše tak, jak má a vy se brzy dočkáte výsledku.
TIP:kvasnou rourku ohraničte kolem špuntu plastelínou, abyste zajistili, že se vám víno díky špatnému těsnění nezkazí.
demižón na víno.jpg

Podmínky, které jsou pro něho vhodné

Odstavený demižon by neměl být přemísťován z místa na místo.Měl by být uložený v tmavších podmínkách o teplotě přibližně 15 – 20 stupňů Celsia. Hlídejte i množství vody, kterou je nutné po měsíci trochu dolít. Zamezte různým otřesům a nechte ho stát na klidném místě, na kterém mu v procesu kvašení nebude nic překážet.