Šití oděvů může být docela zajímavým koníčkem, který přináší nejen tvůrčí uspokojení, ale i možnost se oblékat přesně podle svých představ. Problém může nastat ve chvíli, kdy potřebuje švadlena svůj rozpracovaný výtvor na někom vyzkoušet, a právě není nikdo k dispozici. Profesionální krejčí i domácí švadleny si proto pořizují výborného pomocníka v nouzi. Vlastně pomocnici.
§ Tou je známá krejčovská panna.
První výrobky tohoto druhu vznikly prý už před více než sto lety. Nejsme ale všichni stejní a nemáme tudíž stejné tělesné proporce. Jestliže šijeme na několik různých osob, nebude nám obyčejná figurína dostačovat. Rozpětí různých velikostí, které nabízí krejčovská panna nastavitelná, je opravdu velké.
§ Jestliže si například pořídíme typ „M“, pak můžeme šít oblečení, jehož budoucí nositelka má
– přes prsa od sto do sto šestnácti centimetrů
– v pase od jedenasedmdesáti až do čtyřiadevadesáti centimetrů
– objem boků se může pohybovat od sto dvou do sto dvaceti dvou centimetrů.
Přizpůsobivost i kvalita
Výhody regulace krejčovské panny nejprve poznali především profesionální výrobci oděvů a módní návrháři. Zmíněné pozitivní možnosti ale už přesvědčily i mnohé amatérské švadleny.
§ Manipulace s tímto zařízením je velice snadná.
§ Stačí pootočit kolečko a vaše pomocnice rázem nějaké to pomyslné kilo shodí a naopak.
§ Není problém jí dát trochu ženštější tvary.
Dříve se obyčejná zkušební figurína vyráběla především ze dřeva. Bývala tedy velice těžká a manipulace s ní byla obtížná. Dřevo už je dnes nahrazeno plastem a elastickou textilií. To dovoluje i zapichovat do jejího těla kratší špendlíky. Pouze podstavec je vyroben ze dřeva. Materiál, ze kterého je vyrobena, je lehký a zároveň vysoce odolný. Záruka nejvyšší kvality zajistí bezporuchovost a možnost dlouhodobého používání k plné spokojenosti.